Teadlikkuse tõstmine kilpnäärmehaigustest

Kairi Bregadze,
  1. Ühisloomes
  2. Allkirjastamisel
  3. Riigikogus
  4. Järelkaja
Peatatud: 619 allkirja

381 allkirja puudu Riigikokku saatmiseks. Allkirjastamise tähtaeg: .

🚫 Arvesse läheb vaid üks allkiri inimese kohta 🚫

Peatatud: 619 allkirja

Allkirjade kogumine on lõppenud. Paraku algatus ei kogunud autorite määratud tähtajaks Riigikokku saatmiseks vajalikku 1000 allkirja. Kuna allkirjade kogumise algusest on möödas rohkem kui poolteist aastat, pole võimalik enam algatust uuesti allkirjastamisele saata. Seni kogutud allkirjad on ka anonüümitud.

Soovime Riigikogu poolset toetust, et tõsta kilpnäärmehaiguste teadlikkust nii meedikute, toitumisspetsialistide kui elanikkonna seas.
Sellega seoses on meil järgmine ettepanek:
    
* Kilpnäärme testid TPO, T3, T4, THS, TG lisada rutiinsesse tervisekontrolli  haiguse varaseks
   diagnoosimiseks ja kohese ravi alustamise võimaldamiseks; 
* Rasedate analüüsidele lisada kilpnäärme uuring  (TPO, T3, T4, THS, TG );
* Kilpnäärme naturaalse hormooni lisamine ravimite valikusse;
* Perearstide ja kilpnäärmespetsialistide iga aastane koolitus kilpnäärmehaiguste teemal
   selle ala spetsialistise poolt;
* Arstid peaksid tegema koostööd toitumisspetsialistidega. Kilpnäärmehaiguse diagnoosi 
   saanutele peaks toitumisspetsialisti vastuvõtule minek olema tasuta;
* Eraldada raha Haigekassale, muutmaks analüüside tegemise kättesaadavamaks;
* Kaubanduses gluteeniga ja gluteenita toodete selge märgistamine. 

Soovime eelnevalt loetletud muudatusi, kuna inimesed, kellel on diagnoositud mõni kilpnäärmehaigus (eelkõige just Hashimoto türeoidiit), on toonud välja ühe ja sama põhilise murekoha. Neile on diagnoos pandud alles pärast mitme aastast arstide juures käimist. Suur osa neist inimestest on esmalt saadetud hoopis psühhiaatri/psühholoogi vastuvõtule ning saanud raviks antidepressandid. Tegelikkuses oleks nad tulnud saata endokrinoloogi vastuvõtule, kes oleks pidanud tuvastama kilpnäärmehaiguse ning määrama selle kohase ravi. Samuti on paljud Hahimoto türeoidiiti põdevad inimesed saanud vastuseks, et haigus ei ole ravitav ning seetõttu ravi määramata jäänud. Ometigi on nende tervislik seisund märkimisväärselt paranenud mõne teise arsti juures kes soovitab ōiget toitumist ning ravi. 
Kui kilpnäärmeuuringud saaksid rutiinseks, selguks probleem kilpnäärmega varakult ja inimesed saaksid õigeaegselt õige diagnoosi. Kui arstide teadlikkus haigusest on viidud ajakohaseks, siis oskaksid nad määrata ka vajalikku ravi.
Kui perearstid saaksid kilpnäärmehaiguste tõsidusest teadlikuks, oskaksid nad sellele piisavalt tähelepanu pöörata ning suunata inimesed diagnoosi ja ravi määramiseks erialaspetsialistide poole.
Kuna kilpnäärmehaiguste kontrolli all hoidmisel on väga oluline osa toitumisel, on vajalik arstide koostöö toitumisspetsialistidega. Spetsialistide visiiditasud on niivõrd kõrged, et kilpnäärmehaigusest alanenud töövõime ja sellest tingituna langenud sissetulek ei võimalda inimestel nende teenust endale lubada. Seetõttu peaks kilpnäärmehaiguse diagnoosi saanutele toitumisspetsialisti vastuvõtule minek olema tasuta.
Lihtsustamaks haigete toiduvalikuid poes, oleks väga oluliseks abiks, kui kaubanduses saaks selgelt märgistatud gluteenivabad tooted (gluteeniga tooted on Hashimoto türeoidiidi põdejatele vastunäidustatud).
Lõpetuseks – kui inimesed saaksid varakult õige diagnoosi ja ravi ning toetuse toitumisspetsialistilt, paraneks nende tervislik seisund oluliselt. Lisaks paraneks sellega ka nende inimeste töövõime. Kuna Eestis on suur tööjõupuudus, siis on iga tööjõuline inimene väärtus, mille säilitamise nimel tuleks koos tegutseda.
 

Menetlusinfo

Kommentaarid

  1. Väga oluline algatus!!!

    Minul aastad probleeme olnud ärevuse ja depressiooniga ning muid haigusi, kuid peale karmi elu vägivaldse inimesega ja lapse kaotust, olen võimetu ka kõige lihtsamate tegevuste tegemiseks, lihtsalt jõuetu. Vaevu sundisin end arstile minema, et teada, mida näitab vereanalüüs, kuna väikesest peale kehvveresus. Küsisin põhjalikku testi ja vastus üllatas mind tohutult, kuid samas selgitas, miks ma end aina hullemini tunnen ning seda suutmatust millegagi hakkama saada, tuli välja kilpnäärme talitusehäire, näitajad väga tugevasti paigast ära. Nüüd ootan augustis endokrinoloogi vastuvõtu aega ja uuringuid, selgitamaks, milles on probleem ja kuidas natukenegi terveneda.

    1. Probleem allkirja andmisega.

      Sain selliseid kirju päris mitu. Tere. Kahjuks ma ei saa oma allkirja anda, kuna millegi pärast tuleb mulle selline teade: Sinu arvutis puudub digitaalse allkirjastamise tarkvara või veebilehtisejas pole pistikprogrammid lubatud. Tarkvara saate paigaldada installer.id.ee veebilehelt ja pistikprogrammid lubada veebilehe seadetest. ID-tarkvara on täiesti olemas ja saan kõiki dokumente allkirjastada. Milles probleem vōib olla?

      1. Tere! Siin võib põhjuseks olla see, et veebilehitsejal ei ole rahvaalgatus.ee peal pistikprogrammid lubatud. Palun võtke otse ühendust kasutajatoega (klikkige küsimärgil lehe all paremas nurgas ja avaneb aken, kuhu saate tõrget kirjutada). Heade soovidega

      2. "veebilehtisejas pole pistikprogrammid lubatud" Chrome vajab pistikprogrammi (laiendust) Token signing https://www.id.ee/index.php?id=36598 ja Firefox 57 vajab täiendavaid seadistusi ID-kaardiga kasutamisel https://www.id.ee/index.php?id=30010&read=38390

    Olen lugenud läbi algatuse "Teadlikkuse tõstmine kilpnäärmehaigustest" ja avaldan toetust oma allkirjaga.
    NimiIsikukoodAllkiri